مشعل فاز ١٨ پارس جنوبی بر فراز خلیج فارس روشن شد

سکوی A ١٨ میدان گازی پارس جنوبی به عنوان دومین سکوی فازهای اولویت دار روز گذشته با روشن شدن مشعل آن، با موفقیت آزمایش شد.
نخستین سکوی فاز ١٧ و ١٨ میدان گازی پارس جنوبی با موفقیت تست و راه اندازی و تاسیسات این سکو با روشن شدن مشعل آن مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت.
هم اکنون گاز ترش مخزن پارس جنوبی به تاسیسات سکویA فاز ١٨ وارد شده و برای انتقال به خشکی در انتظار آماده شدن خط لوله بین فازی میان این فاز و فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی است، قرار است گاز این سکو در پالایشگاه فاز ١۵ و ١۶ پارس جنوبی فرآورش شود.
با آماده سازی خط لوله بین فازی که با هدف پشتیبانی متقابل فازها از یکدیگر و برداشت و پالایش زودهنگام گاز آماده شده فاز ۱۸ میدان مشترک انجام می شود ، چاههای سکوی A فاز ١٨ به ترتیب در جریان تولید قرار خواهد گرفت.
بر اساس برنامه ریزی ها، هفته آینده تست نهایی این سکو جهت برنامه ریزی انتقال گاز این بلوک به پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ انجام خواهد شد .
همچنین مطابق با چارچوب برنامه عملیاتی تنظیم شده، ساخت و نصب دو سکوی اقماری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی نیز تا نیمه نخست سال ٩۴ به پایان خواهد رسید.

هم اکنون اسکلت سکوهای اقماری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی ساخته شده و عمده سفارشهای کالای این پروژه نیز انجام شده است؛ ضمن آن که عملیات حفاری در دو سکوی اقماری فازهای ١٧ و ١٨ میدان گازی پارس جنوبی نیز با فعالیت دو دستگاه دکل هم اکنون از پیشرفت ٣٠ تا ٣۵ درصدی برخوردار است.

توسعه‌ فازهای‌ ١٧ و ١٨ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ به‌ منظور تولید روزانه‌ ۵٠ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، ٨٠ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ و ۴٠٠ تن‌ گوگرد و تولید سالانه‌ یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ و ١,٠۵ میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ انجام می شود.

مراحل توسعه دو بخش خشکی و دریایی این پروژه از جانب کنسرسیومی از شرکتهای ایرانی در حال اجراست. پیمانکاران طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و شرکت مهندسی و ساخت صنایع نفت و صدرا هستند.

منبع : شانا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید