علت تفاوت قیمت لوله های پنج لایه در چیست

لوله های پنج لایه با استاندارد های مختلف ساخته می شوند هر کدام از آنها علاوه بر بحث استاندارد از نظر کیفی و پروسه تولید هم با یکدیگر متفاوت هستند که این بدان معنی است اختلاف قیمت امری طبیعی به شمار می رود. اینکه کدامیک از برند های تولید کننده را انتخاب کنید بسته به میزان بودجه شما و همین طور کیفیت مورد نظرتان دارد. البته یک مهندس تاسیسات و یک متخصص در این زمینه می تواند مشاوره خوبی به شما بدهد، توجه داشته باشید همیشه خریدن یک برند گران قیمت یا بالاترین سطح آلیاژ مناسب پروژه شما نیست. چرا؟ به دلایل زیر در مورد آلیاژ های لوله پنج لایه دقت کنید.

کدام لوله پنج لایه برای کدام پروژه مناسب است؟

اول لوله ها را به سه دسته از نظر میزان تحمل گرما تقسیم کنیم

لوله های آبرسانی سرد تا دمای ۳۵ درجه PE: دسته اول لوله های هستند که برای آبرسانی ساده آب سرد به کار می روند. این دسته از لوله ها یک آلیاژ تک پیوندی از پلیمر هستند که قدرت کشسانی کمتری دارند و برای آب گرم مناسب نخواهند بود، نهایت دمای آبی که این سبک از لوله ها می توانند تحمل کنند ۳۵ درجه سانتی گراد است. به دلیل آلیاژ مصرفی و همین طور تعداد لایه های کمتر، قیمت نهایی این لوله ها به صرفه تر خواهد بود. لوله های PE-AL-PE به این معنی که یک لایه پلیمر، یک لایه آلومینیوم و بعد یک لایه مجدد پلیمر آنها را تشکیل می دهد. لوله های PE برای آبرسانی سرد استفاده می شوند، به خصوص که این لوله ها می توانند در بین آّبیاری روستایی، ایستگاه های انتقال آب، انتقال آب از چشمه و یا انتقال آب از زیر خاک استفاده کرد. این لوله ها به شدت در مقابل خوردگی و آسیب های مربوط به فشار سطحی مقاوم هستند اما تنها در مقابل آب گرم مقاومت کمی دارند. در نهایت قیمت به صرفه این لوله ها می تواند آنها را در پروژه های آبرسانی به عنوان گزینه برتر انتخاب کرد.

لوله های آبرسانی نیمه گرم تا دمای ۷۰ درجه PERT: این لوله ها برای آبرسانی شوفاژخانه و استفاده در دمای بالا مناسب نیستند، اما با این حال می توان در شرایط ویژه از این لوله ها استفاده کرد، به خصوص که این لوله ها مقاومت مکانیکی خوبی نیز دارند، می توانند نسبت به برخی پروژه ها به صرفه باشند اما با این حال میزان کاربرد آنها به اندازه لوله های قبلی و بعدی آنها یعنی PEX نیست. شبکه مولکولی این لوله ها به صورت طولی تشکیل می شوند به این معنی که این لوله ها مقاومت مکانیکی خوبی دارند اما با این حال به درد دمای بالا و پیش از جوش نمی خورند.

لوله های آبرسانی گرم تا دمای نهایت ۹۵ درجه PEX: این لوله ها را می توان مقاومترین هم از نظر مکانیکی هم از نظر گرمایی دانست، این لوله های از پنج لایه مقاوم که سه لایه داخلی و بیرونی و میانی پلیمری دارند و دو لایه آلومینیوم تشکیل شده است. این لوله ها برای شوفاژخانه و کلا دمای بالای آب استفاده می شوند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر از این سبک لوله ها هستید می توانید اینجا کلیک کنید تا مقاله ای برای این موضوع را بخوانید یا در مورد Cross-linked polyethylene جستجو کنید.

انواع لوله PEX: لوله های این دسته به سه قسمت تقسیم می شوند که عمده تفاوت آنها در میزان انعطاف پذیری به نسبت مقاومت مکانیکی آنهاست. به این معنی که در حالت عادی یعنی لوله های PE و PERT مقاومت مکانیکی تنها مولفه تاثیر گذار بود اما در مورد شبکه مولکولی پیچیده تر از لوله های PEX مقاومت به اندازه کافی بالاست پس تنها دغدغه بر روی انعطاف لوله متمرکز می شود. هر چه لوله های پنج لایه منعطف تر باشند کار کردن با آنها سریع تر، کم هزینه تر، نصب آنها به همان نسبت کم هزینه و در نهایت قیمت پایین تر خواهد بود. در این مورد خاص باید به لوله های اعتماد کنید که در کل بسیاری از اتصالات ساده که آنچنان هم مورد استفاده نیستند را حذف می کنند و لوله بدون اتصالات زیاد و امکان آبدهی زیاد قابل استفاده است. فرض کنید لوله کش شما قصد دارد لوله را از پارکینگ عبور دهد و در این بین ۴ بار زوایای ۹۰ درجه، ۴ بار زوایای ۴۵ درجه و حتی در برخی موارد زوایای غیر متعارف دارید، انعطاف پذیری این لوله ها موجب می شود بدون نیاز به اتصالات و همین طور کم هزینه تر این مسیر را عبور کنید و نگرانی آب بند هم نداشته باشید.

لوله های PEX به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

این دسته بندی بیشتر بر اساس پروسه تولید انجام شده است و مربوط به آلیاژ لوله به صورت مستقیم نیست، این لوله ها آلیاژ و ترکیب یکسانی دارند اما اینکه به چه شکلی تولید می شوند آنها را از یک دیگر متمایز کرده است، اما نوع پروسه تولید و اینکه چه میزان چسب میانی لازم است تا به سرانجام برسد مشخص کننده برخی مولفه های مانند میزان انعطاف، قدرت کششی، مقاومت در برابر آفتاب و… به میزان نهایت ۱۵% تفاوت است.

 • PEX-A: متد مورد استفاده در این پروسه Peroxide method است.
 • PEX-B: متد مورد استفاده در این پروسه Silane method است.
 • PEX-C: متد مورد استفاده در این پروسه Irradiation method است.

یک مقایسه کلی بین لوله های پنج لایه

PEX-A PEX-B PEX-C
PEX-A tubing is produced using Peroxide (or, “Engel”) method, named after the inventor Tomas Engel. During the manufacturing process, free radicals are created when HDPE polymer is melted and cross-links between molecules occur at temperatures that exceed the decomposition temperature of the polymer. PEX-B is made using a “Silane” or “Moisture Cure” method of cross-linking, where links between the molecules of the HDPE polymer are formed after the extrusion process using a catalyst and by exposing PEX tubing to water (steam bath). This type of PEX is probably the most common and is manufactured by a large number of companies. PEX-C pipe is manufactured using “Electronic Irradiation” method of cross-linking, also known as “Cold” cross-linking. Here, cross-linking of the molecules is done after the process of extrusion by exposing the pipe to an electron radiation beam. The radiation emitted allows to break the existing links between molecules of the polymer and initiate cross-linking process.
Manufacturers:

 • Uponor (formerly Wirsbo)
 • Rehau
 • Mr. PEX
Manufacturers:

 • Watts
 • Viega
 • Everhot
Manufacturers:

 • Nibco
 • Roth
 • Cash-Acme

 

مقایسه محصول نهایی لوله های پنج لایه

  Pros Cons
PEX-A Highest flexibility (softness) among all PEX types.
Kinks can be repaired with a heat gun.
Highest degree of cross-linking.
No coil memory.
Highest price (100-160% higher than PEX-B)(1).
Lower bursting pressure than PEX-B.
Possible residual or leaching chemicals from manufacturing process.
Variation in wall thickness.
PEX-B Highest chlorine and oxidative resistance(2)
Highest bursting pressure.
Lowest price vs. PEX-A and PEX-C(1).
Lowest dimensional tolerances.
Stiffer than PEX-A.
Lower cross-linking ratio than PEX-A.
Noticeable coil memory.
Kinks can only be repaired by splicing (using coupling).
PEX-C Softer than PEX-B.
More environmentally-friendly to manufacture.
Little or no coil memory.There’s very little data available on PEX-C tubing to allow for competitive analysis.
Prone to development of cracks.
Least-uniform cross-linking.
Least resistance to kinks, which are repairable only with a coupling.

 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب لوله پنج لابه اینجا را کلیک کنید

 

قیمت انواع لوله های ۵لایه را با تخفیف بالا از نانواستیل بگیرید.

قیمت لوله های پنج لایه نیوپایپ

قیمت لوله های پنج لایه بهتراشان

قیمت لوله های پنج لایه سوپرپایپ

انواع کلکتور پنج لایه شیر سرخود و شیر مونتاژ

انواع کلکتور های طرح بی تی اس

شیر آلات کوپلی پنج لایه